Wybór firmy do montażu fotowoltaiki. O co należy zapytać przed wyborem?

Fotowoltaika jest coraz bardziej popularna. Nie ma w tym nic dziwnego – posiada szereg zalet, których nie posiadają tradycyjne sposoby pozyskiwania energii elektrycznej. Z uwagi na coraz większą popularność na rynku działa coraz więcej firm mających w swojej ofercie montaż paneli fotowoltaicznych. W związku z tym pojawia się pytanie co trzeba uwzględnić, wybierając firmę, aby dokonać naprawdę dobrego wyboru.

Zastanawiając się nad wyborem firmy mającej w ofercie montaż paneli fotowoltaicznych, należy pamiętać, że w dużej mierze to właśnie wybrana firma odpowiedzialna jest za sukces całej inwestycji. Z całą pewnością nie należy więc decydować się na pierwszą firmę, którą znajdziemy. Powinna to być decyzja poprzedzona głęboką analizą.

Certyfikat potwierdzający kwalifikacje – czy firma go ma?

Jeszcze zanim zdecydujemy się podpisać umowę koniecznie należy zapytać czy firma, z którą zamierzamy rozpocząć współpracę posiada certyfikat potwierdzający kwalifikacje instalatorów OZE. Każdy z pracowników zatrudnionych w firmie powinien bowiem mieć za sobą odpowiednie przeszkolenie w zakresie montażu paneli słonecznych. Dobrze jest dopytać czy firma ma swoich pracowników, czy korzysta z usług podwykonawców, których jakość pracy nierzadko pozostawia wiele do życzenia. Koniecznie trzeba też dowiedzieć się na jakich urządzeniach bazuje dana firma. Powinna ona sięgać po komponenty wyłącznie od znanych i rzetelnych producentów. 

panele fotowoltaiczne na dachu

O co jeszcze warto zapytać?

Chcąc powierzyć montaż fotowoltaiki, koniecznie należy podczas rozmowy wstępnej zapytać o takie kwestie, jak:

  • projekt;
  • montaż;
  • obsługa;
  • gwarancja;
  • usuwanie ewentualnych awarii.

Firma, z której usług zamierzamy skorzystać powinna gwarantować wykonanie projektu. Mnóstwo firm wykonuje takie projekty, nie pobierając za nie opłaty. Niektórzy mówią, aby porównać ze sobą projekty wykonane minimum przez dwie firmy, zwracając szczególną uwagę na moc , jaka została zaproponowana. Ustalić trzeba też szczegóły dotyczące montażu. Warto zapytać jak długo trwa montaż paneli, a także jak długo trzeba czekać na rozpoczęcie prac. Warto przy tym pamiętać, że czasem opłaca się poczekać, jeśli firma jest naprawdę solidna i pracuje na najwyższym poziomie. Fotowoltaika jest najczęściej bezobsługowa. Warto jednak dopytać czy można liczyć na pomoc jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy. Ważną kwestią jest także gwarancja. Zawsze trzeba upewnić się jaką gwarancję gwarantuje firma montująca panele, a także jaki jest jej zakres. Wprawdzie panele słoneczne raczej się nie psują, ale zawsze warto mieć wyjście awaryjne na taką ewentualność. Można dopytać również o dofinansowanie. Wiele firm pomaga w jego uzyskaniu, co znacznie obniża koszt wykonania instalacji.

Jak szukać firmy montującej panele słoneczne?

Znalezienie firmy wykonującej montaż instalacji fotowoltaicznych nie jest obecnie problemem. Przykładem jest na przykład województwo pomorskie, w którym takich firm nie brakuje. Zawsze można wspomóc się Internetem. Trzeba tylko wpisać w wyszukiwarce internetowej frazę „montaż paneli słonecznych”, aby szybko znaleźć firmę montującą panele w danym regionie. 

Montaż paneli słonecznych należy powierzyć mającej bogate doświadczenie firmie świadczącej usługi na wysokim poziomie. Na szczęście aktualnie znalezienie takiej firmy nie jest trudne.