W jakich miejscach warto zamontować panele fotowoltaiczne?

Przez wzgląd możliwość uzyskania różnych dofinansowań na fotowoltaikę z każdym można zaobserwować rosnące zainteresowanie nimi. Jest to ekologiczne źródło energii, które oprócz tego pozwoli na znaczne oszczędności na rachunkach za prąd. Każdy będący w posiadaniu domu jednorodzinnego może zostać posiadaczem fotowoltaiki. Ich montażem zajmują się wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, które w projekcie uwzględniają wszystkie niezbędne parametry, oraz dopasowują najlepsze miejsce na instalację paneli słonecznych. Zazwyczaj przez wzgląd na komfort są one instalowane na dachach domów, ale można je umieścić w innych miejscach takich jak specjalne konstrukcje na gruncie, dachy garaży, a także dachy altan. Gdzie jeszcze można zamontować fotowoltaikę na Pomorzu? Czy ulokowanie ich na gruncie nie wpłynie negatywnie na ich wydajność? 

Właściwe lokalizacje dla montażu paneli słonecznych

Odpowiednie dobranie lokalizacji na montaż paneli fotowoltaicznych ma znaczący wpływ na ich wydajność. Poszukując firmy, która zajmie się montażem warto skorzystać z doświadczenia profesjonalistów w kwestii doboru nie tylko ich mocy, ale także najlepszego miejsca. Ważne, żeby w miarę możliwości zapewniony był jak najczęstszy dostęp do światła słonecznego. W ciągu roku zmienny jest kąt padania promieni, dlatego właściwy dobór montażu zależy od lokalizacji. Takim przykładem może być Białystok w województwie podlaskim, gdzie jak pokazują badania największą produkcję prądu można uzyskać w maju, czerwcu i sierpniu, najmniejsza z kolei jest od listopada do marca.

panele słoneczne zasilające oświetlenie parkingu

Takie uwarunkowania należy rozważyć decydując się na montaż fotowoltaiki. Panele słoneczne najlepiej jest umiejscowić na otwartej przestrzeni z wykierowaniem na południe. Najlepszy kąt nachylenia to 30 – 45 stopni. Warto nadmienić, że zwiększenie kąta pochylenia może przynieść duże straty energii. Panele słoneczne zazwyczaj montowane są na dachach domów, przez co kąt nachylenia podyktowany jest przez konstrukcję dachu. Zazwyczaj, gdy nie można umieścić instalacji na dachu, warto wziąć pod uwagę montaż na południowej ścianie domu. Inną opcją może być także umieszczenie ich na odpowiedniej konstrukcji na gruncie. Warunkiem jest jednak duża przestrzeń bez budynków czy drzew w pobliżu. Trzeba pamiętać, że drzewa nawet takie, które bezpośrednio nie zasłaniają paneli, mogą mieć negatywny wpływ ze względu na spadające liście.

Dlaczego warto wziąć pod uwagę montaż paneli słonecznych na ścianie domu?

Z pewnością najbardziej rozpowszechnionym sposobem instalacji paneli fotowoltaicznych jest umiejscowienie ich na dachu domu. Jednakże czasami nie jest to możliwe i należy przemyśleć inne rozwiązania jak na przykład rzadko stosowany montaż na ścianie domu. Zasada działania paneli pozostaje identyczna jak w przypadku klasycznego umiejscowienia na dachu. W jakich sytuacjach warto rozważyć ten sposób? Zazwyczaj właściciele budynku decydują się na niego w następujących sytuacjach:

  • konstrukcja dachu nie umożliwia ułożenia na nim paneli,
  • inwestor chce zwiększyć ilość paneli, ale nie ma więcej miejsca na dachu,
  • dach jest stosunkowo niewielki i nie da się na nim zainstalować wszystkich wymaganych paneli.

Niewątpliwą zaletą tego typu montażu jest zwiększenie ich efektywności zimą, kiedy słońce położone jest nisko nad horyzontem. Inwestorzy decydujący się na montaż paneli na ścianie często jako zaletę wskazują nowoczesny wygląd budynku, który nadają mu panele. Takie ułożenie fotowoltaiki ułatwia również ich konserwację i czyszczenie ze względu na łatwiejszy dostęp do nich. Niewątpliwie to rozwiązanie ma również wadę. Pomimo tego że produkcja prądu w okresie zimowym jest większa, to wydajność biorąc pod uwagę cały rok jest zmniejszona o 72 % w stosunku do tradycyjnego sposobu instalacji. 

instalacja fotowoltaiczna wolnostojąca

Panele fotowoltaiczne – montaż na gruncie

Panele wolnostojące są dobrym rozwiązaniem, kiedy mamy niewykorzystany kawałek gruntu. Niestety, koszt ich instalacji jest o wiele większy niż w przypadku tradycyjnego montażu. Wynika to z faktu, iż panele na gruncie wymagają specjalnej konstrukcji, która utrzyma je w dobrym nachyleniu. Niewątpliwą zaletą jest ich większa wydajność, szczególnie, jeśli inwestor zdecyduje się na uzbrojenie ich w system nadążny, który obraca panele w kierunku słońca.