Pompa ciepła – dlaczego tak chętnie je kupujemy?

Nie da się ukryć, że popularność pomp ciepła stale rośnie. Taki sposób ogrzewania jest ekonomiczny oraz ekologiczny, co wyjątkowo przekonuje Polaków do ich używania. W ubiegłym (2021) roku w naszym kraju zostało zakupionych aż 56,5 tysięcy pomp ciepła. Eksperci z Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła oszacowali, że rynek pomp ciepła służących do centralnego ogrzewania wzrósł w 2020 roku o około 77 procent w porównaniu do 2019 roku.

Dofinansowanie na pompy ciepła – czy to możliwe?

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów pomp ciepła. Pompy typu powietrze/woda są najczęściej wybierane z myślą o mieszkaniu. W 2020 roku ich sprzedaż wzrosła aż dwukrotnie – z 20 tys. do ponad 42 tys. Taki wzrost spowodowany jest tym, że świadomość ekologiczna Polaków w ostatnim roku drastycznie wzrosła. Ludzie coraz częściej decydują się na rozwiązania, które są mało inwazyjne dla środowiska. Ponadto w związku z ogłoszeniem Europejskiego Zielonego Ładu, z którego wynika, że osiągnięcie neutralności klimatycznej Unii Europejskiej ma odbyć się do 2050 roku. Zakup pomp ciepła jest wręcz nieunikniony.

Ile kosztuje ogrzewanie pompą ciepła?

Pompy ciepła oprócz tego, że są ekologiczne, to są także i ekonomiczne. Koszty eksploatacyjne to potwierdzają! Z raportu PORT PC wynika, że średni roczny koszt ogrzania pompą ciepła budynku o powierzchni 120 m2 wynosi 1350 zł przy korzystaniu z ogrzewania podłogowego. Jest to suma o około połowę mniejsza niż ogrzewanie domu przez rok gazem. Niemniej jednak koszty instalacji urządzenia prezentują się mniej kolorowo. W zależności od metrażu mieszkania czy domu, kupno pompy ciepła w Kaliszu wraz z instalacją może nas kosztować od 30 do ponad 100 tysięcy złotych. Jednakże wysokie koszty nie powstrzymują Polaków przed podjęciem tej ekologicznej decyzji. Dane Santander Consumer Bank, które wyszły w III kwartale 2020 roku mówią, że liczba zaciągniętych kredytów na fotowoltaikę i pompy ciepła była rekordowa. Było to o 785 proc. więcej w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 roku. Jeżeli chodzi o łączną wartość udzielonych kredytów ratalnych na „zielone instalacje” w dwóch pierwszych miesiącach 2021 roku to wzrosła ona o ponad 180 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Czy coś hamuje rozwój pomp ciepła?

Bezsprzecznie rozwój rynku pomp ciepła kwitnie. Niemniej jednak jest on hamowany przez kilka czynników. Największym problemem wśród Polaków jest brak wiedzy na temat działania pomp ciepła i i korzyści z ich zastosowania. Możemy także zaobserwować brak zaplecza naukowego. W Polsce nie ma fachowej kadry, która ukończyła studia kierunkowe z zakresu pomp ciepła. Brakuje również certyfikowanego instytutu badawczego zajmującego badaniem efektywności pomp ciepła. Aczkolwiek te bariery z pewnością nie zatrzymają rozwoju tego rynku. Przewiduje się, że wzrost zainteresowania pompami ciepła w bieżącym roku może wynieść nawet ponad 100 procent.