Najczęściej powtarzane mity na temat fotowoltaiki

Fotowoltaika jest w ostatnim czasie jednym z najbardziej popularnych Odnawialnych Źródeł Energii. Przez coraz większą popularność, znacznie częściej mówi się o fotowoltaice nie tylko w specjalistycznym gronie, ale też ze znajomymi, którzy potencjalnie mogą być zainteresowani inwestowaniem w takie rozwiązanie. Im temat jest bardziej powszechny, tym bardziej obrasta we wszelkiego rodzaju nieprawdziwe informacje. Istnieje duża liczba niedowiarków, którzy rozpowszechniają negatywne mity na temat opłacalności, wytrzymałości lub ilości energii, jaką możemy uzyskać. Czy istotnie jest się czego obawiać? W tym artykule spróbujemy rozwiać wszelkie mity i odeprzeć zarzuty stawiane przez niedowiarków.

Artykuł powstał w oparciu o informacje ze strony firmy Imigo – fotowoltaika Katowice. Są to fachowcy świadczący usługi również na terenie takich miast jak Rybnik, Tychy, Oświęcim, Gliwice czy Bielsko-Biała.

fotowoltaika Katowice
Nasłoneczniene w Polsce jest jak najbardziej wystarczające, aby móc przejść na czerpanie prądu tylko z instalacji fotowoltaicznej! Nawet na Śląsku, w takich miastach jak Katowice czy Rybnik!

Polska nie jest odpowiednio nasłoneczniona

To jeden z pierwszych mitów, jaki niestety skutecznie odstrasza ewentualnych inwestorów. Ludziom w Polsce wydaje się, że ze względu na często przedłużającą się zimę i dużą ilość pochmurnych dni panele słoneczne nie nie będą w stanie wygenerować wystarczającej ilości energii. Mapy nasłonecznienia pokazują coś innego. Szacuje się, że w Polsce posiadamy około 1000kWh/m2, co znaczy, że nie ma jakichkolwiek obaw, aby dokonywać inwestycji w panele fotowoltaiczne na terenie naszego kraju.

instalacja fotowoltaiczna w Katowicach
Fotowoltaika to spora inwestycja. Można jednak obniżyć jej koszty, korzystając z dofinansowania. Aby otrzymać je w Katowicach, warto skontaktować się z Urzędem Miasta i dopytać o program „Mój Prąd”.

Inwestycja fotowoltaiczna jest nieopłacalna

Jest to mit, który przeraża osoby zainteresowane zamontowaniem fotowoltaiki. Co, gdy po wydaniu pieniędzy okaże się, że to nieudana inwestycja? To oczywiście nieuzasadniony lęk. W dzisiejszych czasach istnieje ogromny wybór różnorakich ulg i dotacji, które redukują cenę inwestycji w fotowoltaikę. Dodatkowo, szacunkowo, typowa instalacja fotowoltaiczna może zwrócić się po około 5-7 latach. Trzeba także wziąć pod lupę rosnące ceny prądu. Zwłaszcza dlatego opłaca się wybrać niezależność od zewnętrznych firm.

montaż paneli fotowoltaicznych na dachu domu w Katowicach
Montaż paneli słonecznych pozostaw doświadczonej firmie, takiej jak np. Imigo, działącej na terenie Katowic i całego Śląska.

Montaż instalacji fotowoltaicznej a pozwolenia

Według prawa budowlanego na zamontowanie paneli fotowoltaicznych o mocy elektrycznej wynoszącej do 40 kW, pozwolenia na inastalację nie są potrzebne. Może się zdarzyć, że ze względu na zamontowanie paneli fotowoltaicznych będzie niezbędna ingerencja w konstrukcję dachu. To oczywiście może się być powiązane z koniecznością uzyskania zezwolenia.

zachód słońca zimą na Śląsku, koło Katowic
Choć pogoda zimą w Katowicach nie rozpieszcza, a słońce niezbyt często jest widoczne na niebie, to nadal jest to wystarczająca liczba promieniowania słonecznego, abyśmy mogli czerpać prąd z instalacji fotowoltaicznej.

Panele słonecznie nie działają zimą

Praca paneli fotowoltaicznych nie ogranicza się tylko do niektórych pór roku. Kiedy zainwestujemy w panele fotowoltaiczne nie musimy martwić się, że nie będą one dostarczały energii zimą. Fotowoltaika funkcjonuje przez okrągły rok, choć jak można się domyślić zimą może mieć niższą wydajność. Jest tak ponieważ zimą ilość słońca jest mniejsza, niż w lecie oraz wiosną. W mniej słonecznych miesiącach należy także pamiętać, by zwracać uwagę na to, czy panele fotowoltaiczne nie są zasłonięte śniegiem. Trzeba je wtedy z niego wyczyścić, aby mogły pracować prawidłowo. Zazwyczaj jednak firmy fotowoltaiczne myślą o tym i montują panele pod kątem około 30-45 stopni, aby śnieg mógł się z nich osunąć.