Nadwyżka prądu przy fotowoltaice – co zrobić? Jakie zmiany w 2022 roku?

W ostatnich latach koszty prądu znacząco podrożały. Z tego względu coraz więcej właścicieli domków jednorodzinnych decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych, żeby uniezależnić się od cen prądu. Można powiedzieć, że sporo z nich znajduje się w województwie pomorskim, zwłaszcza w takich miastach jak Gdynia, Sopot, Wejherowo. Jest to bardzo opłacalne zwłaszcza dzięki wielu dotacjom na jakie mogą liczyć przyszli posiadacze paneli słonecznych. Decydując się na taki zakup, trzeba właściwie dobrać panele do swoich potrzeb. Panele o za dużej mocy wytworzą znacznie więcej energii niż potrzeba. Zwłaszcza wiosną i latem, kiedy zwiększa się liczba dni słonecznych, a moc paneli jest niewłaściwie dopasowana. Wtedy właściciele instalacji borykają się z problemem nadprodukcji. Co można zrobić z nadmiarem prądu? Zazwyczaj są dwa wyjścia z takiej sytuacji: nadwyżkę prądu można sprzedawać do sieci, lub magazynować w specjalnych akumulatorach. Która opcja jest lepsza? Czy sprzedaż prądu jest opłacalna?

układanie paneli fotowoltaicznych
Panele fotowoltaiczne w ostatnich miesiącach święcą triumfy popularności. Czy słusznie? Wiele osób zastanawia się, czy ich inwestycja rzeczywiście okaże się opłacalna, biorąc pod uwagę szykujące się zmiany w prawie w 2022 roku.

Źródło: Firma fotowoltaiczna z Gdyni 

Z czego wynika nadprodukcja energii przez panele?

Nadprodukcja energii elektrycznej jest problemem, z którym właściciele paneli fotowoltaicznych stykają się coraz częściej. Na pewno przyczynia się do tego źle dobrana moc całej instalacji fotowoltaicznej w stosunku do zapotrzebowania. Z tego powodu warto skorzystać z wiedzy fachowca, który będzie potrafił pomóc. Czasami zdarza się, że przedstawiciel handlowy producenta nie ma takiej wiedzy, aby właściwie dopasować wymaganą moc. Dobry specjalista musi najpierw przeanalizować roczne zużycie energii w wybranym gospodarstwie domowym, a dopiero później na podstawie tych informacji dobrać pasującą moc. Na pewno nie kalkuluje się kupować większej instalacji niż potrzeba, gdyż współczesne urządzenia elektryczne zużywają coraz mniej energii i są przyjazne dla środowiska, a wysłanie nadmiaru do sieci nie zawsze jest korzystne.

sieć energetyczna na polu
Coraz częściej słyszymy o czymś takim jak „niezależność energetyczna”. Naszym zdaniem będzie to top temat w 2022 roku.

Co robić z nadwyżką prądu? 

Jak już wspomniano wcześniej, nadwyżkę energii elektrycznej można albo sprzedawać do zakładu energetycznego, albo gromadzić w specjalnych bateriach. Które rozwiązanie jest lepsze? To zależy. Aby móc sprzedawać nadwyżkę do sieci, należy zamontować instalację typu on – grid. Ten typ paneli jest podłączany do sieci energetycznej, żeby nadmiar można było przekazywać do sieci zgodnie z umową prosumencką. Jak wynika z tego porozumienia prosument nadwyżkę prądu przesyła do elektrowni, żeby następnie odzyskać ten nadmiar w późniejszym czasie.

Nie można zapominać, że taki nadmiar należy odebrać przed upływem okresu rozliczeniowego. Jeśli nie zostanie on odebrany, nadwyżka energii elektrycznej przepada, a prosument nie otrzyma rekompensaty pieniężnej. Kolejnym sposobem radzenia sobie z nadwyżką prądu jest fotowoltaika typu off – grid. Są one stosowane zazwyczaj kiedy w okolicy nie ma żadnych sieci energetycznych, i nie ma możliwości przekazania nadmiaru do elektrowni. Wtedy tego typu instalacja dodatkowo wyposażona jest w odpowiednie akumulatory, które gromadzą nadwyżkę energii elektrycznej. Zazwyczaj z nadmiaru korzysta się w miesiącach jesienno – zimowych, kiedy produkcja energii na własne potrzeby jest niewystarczająca. 

kable energetyczne
Czy sieć energetyczna w Polsce jest gotowa na przyjęcie prądu z instalacji fotowoltaicznych tak chętnie kładzionych przez Polaków? Z pewnością ten temat będzie często dyskutowany w 2022 roku.

Co zrobić z nadwyżką energii elektrycznej?

Kolejnym rozwiązaniem, które pozwala zagospodarować nadwyżkę prądu, jest zakup dodatkowych urządzeń elektrycznych takich jak np. pompy ciepła do chłodzenia a także ogrzewania, lub AGD z opcją opóźnienia. Taki sprzęt pracuje wówczas, kiedy foowoltaika produkuje energię. Jest to dobra metoda, kiedy nie można przekazać nadmiaru energii elektrycznej do zakładu energetycznego. Niewątpliwie nadwyżkę można przeznaczyć na naładowanie akumulatorów albo baterii od instalacji fotowoltaicznych. 

Jak można rozliczyć się z zakładem energetycznym? Jak rozliczyć się z elektrownią?

Zgodnie z przepisami, instalacje fotowoltaiczne są podłączane do sieci energetycznej (oczywiście jeżeli istnieje taka możliwość). Nadwyżka niezużytej energii jest w takiej sytuacji wysyłany do elektrowni. Można uznać, że jest to pewnego rodzaju magazyn prądu. W okresie jesienno – zimowym, kiedy fotowoltaika wytwarza za mało prądu można odebrać przekazany wcześniej nadmiar z elektrowni. Zgodnie z prawem, posiadacze instalacji o mocy nie przekraczającej 10 kWp mogę odzyskać z sieci 80 % oddanego prądu. W przypadku instalacji przekraczającej 10 kWp, można odzyskać 70 % energii. Pomimo tego jest to nadal bardziej opłacalne, niż samodzielne gromadzenie nadmiaru w akumulatorach. 

Temat fotowoltaiki jest żywo dyskutowany w branży energetycznej i prawodawstwie

Jeśli mamy już taką instalację lub planujemy ją założyć w 2022 roku, koniecznie musimy śledzić wszystkie informacje na ten temat.

Fotowoltaika – jakie zmiany wystąpią w 2022 roku?

Najistotniejszą zmianą, która będzie obowiązywać od 2022 roku właścicieli instalacji fotowoltaicznych jest sposób rozliczeń. Nowelizacja ustawy o OZE (Odnawialnych Źródłach Energii) sprawi, że obecnie stosowany system upustów zostanie zupełnie zlikwidowany, na rzecz systemu net – billing. Jak będzie wyglądała taka metoda rozliczeń? Czy będzie on opłacalny? Najprościej mówiąc będzie on polegał na tym, że rozliczenia pomiędzy zakładem energetycznym a prosumentem będą odbywać się według cen rynkowych. Nadwyżki prądu będą sprzedawane w cenach hurtowych, które obowiązywały we wcześniejszym kwartale. W czasie, kiedy instalacja nie pracuje, albo produkcja jest niewystarczająca jej właściciel może zakupić prąd od zakładu energetycznego w cenie detalicznej, która w danej chwili obowiązuje.

instalacja panelu fotowoltaicznego
Decydując się na położenie fotowoltaiki na swoim dachu wiele osób nie koniecznie ma na względzie oszczędności, a działania proekologiczne.

Warto wspomnieć, że zyski ze sprzedaży prądu nie będą opodatkowane. Te zmiany będą dotyczyły najnowszych użytkowników fotowoltaiki, którzy przyłączą się do sieci po 1 stycznia 2022 roku. Użytkownicy, którzy będą podłączali się wcześniej mogą korzystać jedynie z obecnie obowiązującego systemu rozliczeń. Prosumenci, którzy będą chcieli przejść z systemu opustów na nową metodę, będą mogły to zrobić, ale bez możliwości powrotu. Czy nowy system rozliczeń będzie opłacalny dla prosumentów? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Warto pamiętać, że sprzedaż energii będzie prowadzona w cenach hurtowych, dlatego opłaca się zainwestować we własne magazyny energii co umożliwi później osiągnąć oszczędności dzięki temu, że trzeba będzie kupić mniejsze ilości energii elektrycznej w cenach detalicznych.