projekt instalacji fotowoltaicznej

Jak powstają projekty instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika jest nie tylko ekologiczna, ale też wyjątkowo ekonomiczna, z tego powodu staje się coraz popularniejsza. Dzięki montażowi paneli fotowoltaicznych można znacznie zaoszczędzić na zużyciu energii elektrycznej. Niemniej, żeby instalacja odpowiednio działała, musi być przede wszystkim przemyślana. Z tego względu właśnie istotny jest projekt instalacji fotowoltaicznej. Jak zaprojektować instalację fotowoltaiczną?

Partnerem tego tekstu jest instalator paneli fotowoltaicznych, firma Technit – fotowoltaika gdynia.

Jak wygląda projekt instalacji fotowoltaicznej?

Projekt instalacji fotowoltaicznej powinien uwzględniać wszelkie parametry budynku, na którym mają być zamontowane panele. Niezwykle istotne, by był on też stworzony według potrzeb mieszkańców. Powinien on zawierać wymiary i parametry budynku – stan i rodzaj pokrycia dachu. Pracownicy zajmują się rozpisaniem kształtu oraz wymiarów, a także kątów nachylenia dachu. Pod lupą znajdą się także parametry terenowe – między innymi ekspozycja na słońce. Wyjątkowo ważne jest zużycie energii elektrycznej – pomoże to dopasować odpowiednią wielkość instalacji. Uwzględniane jest zarówno dotychczasowe zużycie energii, jak i przewidywane wydatki.

płaskie dachy
Inna instalacja będzie odpowiednia dla dachu płaskiego…
dach skośny
… a inna dla skośnego.

Projektować samodzielnie czy z pomocą specjalisty?

Na starcie należy zaznaczyć, że projektowanie instalacji fotowoltaicznych zwykle jest trudne. Samodzielne zabranie się za to nie zawsze będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem – nie tylko dlatego, że pochłania dużo czasu i zaangażowania, ale również wymaga fachowej wiedzy.

Parametry budynku, które należy brać pod uwagę to m.in.:

stan i rodzaj pokrycia dachu, kąt nachylenia, ekspozycja na słońce, przewidywane zużycie energii elektrycznej.

Znacznie lepiej jest skorzystać z pomocy firm zajmujących się fotowoltaiką. Specjaliści podejdą do zagadnienia profesjonalnie, dzięki czemu klient nie musi ingerować w budowę instalacji. Najlepsza ekipa przyśpieszy czas realizacji instalacji fotowoltaicznej. Co więcej, wykonana instalacja będzie wysokiej jakości. Projekt będzie za to zgodny z wymogami technicznymi oraz terenowymi.

Jak krok po kroku przebiega zaprojektowanie instalacji fotowoltaicznej?

Pracownicy przeprowadzą z mieszkańcami wywiad, żeby lepiej poznać ich potrzeby oraz aktualne zużycie prądu. Na tej podstawie określą zużycie prądu i dopasują odpowiednio wydajną instalację. W czasie planowania najlepszej instalacji ekipa uwzględni straty z powodu zacienienia. Na projekcie znajdzie się rozłożenie przewodów oraz łączenia z instalacją elektryczną wewnętrzną. Projektant określi miejsce założenia falownika.