Ile kosztuje założenie instalacji fotowoltaicznej w 2021 roku?

Fotowoltaika w naszym kraju zyskuje na popularności, co roku dziesiątki tysięcy polaków stawia na ten sposób podczas projektowania własnego domu. Jeszcze nie tak dawno fotowoltaika była rozwiązaniem wyłącznie dla najbardziej zamożnych, teraz można zobaczyć panele fotowoltaiczne niemal na każdym budynku mieszkalnym. Prawdziwa moda na fotowoltaikę trwa i nic nie wskazuje na jej koniec, a odnawialne źródła energii to prawda a nie wizja przyszłości. Podwyżki cen prądu oraz coraz bardziej przystępne cenowo źródła energii odnawialnej skutecznie przekonują klientów do inwestowania w fotowoltaikę. dzisiaj sprawdzimy ile rzeczywiście kosztuje fotowoltaika. Co sprawia iż panele fotowoltaiczne w tak zawrotnym tempie zyskują popularność? Jakie są koszty ich założenia? Jak zaoszczędzić decydując się na fotowoltaikę? Na te zagadnienia znajdziesz odpowiedzi w tym tekście.

Czemu fotowoltaika jest coraz tańsza

Na odpowiedź składa się masa czynników. Przede wszystkim do spadku cen paneli fotowoltaicznych przyczynia się rozwój technologii. Fotowoltaika jak każdy inny rodzaj stale zmienia się, co pozwala na wytwarzanie tańszych i wydajniejszych paneli fotowoltaicznych. 

Prócz tego na rynku możesz zobaczyć znacznie większą konkurencję. Powstaje dużo więcej firm specjalizujących się w fotowoltaice, żeby pozyskać konsumentów nieustannie współzawodniczą ze sobą proponując coraz mniejsze ceny za produkty i serwis. 

Następnym aspektem są liczne dotacje, które możesz otrzymać inwestując w panele fotowoltaiczne. Jednym z takich działań jest program Mój prąd, który pozwala na otrzymanie dopłaty do kupna paneli fotowoltaicznych. Program gwarantuje nawet do 5000 zł bezzwrotnej dotacji na panele.

Na cenę wpływają: rozwój technologii, konkurencja oraz dotacje.

Cena założenia paneli fotowoltaicznych

Koszt instalacji fotowoltaiki na tą chwilę waha się między 20 000 – 26 000 złotych za około 5 kWh. Ceny bardzo dynamicznie ulegają zmianie, lecz na ich stopień oddziałuje w szczegolności ilość i klasa poszczególnych części.

Żebby przekalkulować koszt założenia paneli fotowoltaicznych dla budynku rodzinnego kluczowym aspektem jest wybór mocy instalacji. Należy wybrać inwestycję w metodę która całkowicie zapewni roczne zapotrzebowanie energetyczne Twojego dosmostwa. Uśredniając wynosi ono około 4000 kWh. Kiedy weźmiesz pod uwagę potencjalne straty energetyczne, które mogą pojawić się podczas używania wystarczającym będzie system o mocy 5 kWh. 

Należy wziąć również pod lupę metodę w jakiej wyprodukowane są oddzielne komponenty, która wpływa na ich koszt. Technologie dostępne na rynku to przede wszystkim konstrukcje polikrystaliczne, monokrystaliczne oraz amorficzne. Podczas wyboru przyjrzyj się okresowi gwarancji jaki zapewnia producent oraz wydajność elementów. Sprawdź również dokładnie rodzaj inwertera i mikroinwerterów.

fachowy montaż paneli słonecznych

Jak wpłynąć na wydajność instalacji fotowoltaicznej?

Aby utrzymać optymalną wydajność paneli fotowoltaicznych podczas instalacji powinno się pamiętać o kilku kwestiach jakie wpłyną na ich pracę:

Panele fotowoltaiczne powinny być zamontowane w kierunku południowym, w ten sposób mogą uzyskać właściwą wydajność i wykorzystać maksymalnie czs gdy słońce świeci najmocniej. Jeśli jest to niewykonalne, zainstaluj panele w kierunku zachodnim lub wschodnim.

Panele słoneczne dają najlepsze wyniki gdy kąt ich nachylenia wynosi około 45 stopni. Dotyczy to zarówno paneli montowanych na gruncie jak i tych na dachu.

Miej w pamięci to, aby miejsce montażu instalacji fotowoltaicznej było zupełnie pozbawione cienia, uchroni cię to przed stratą ich wydajności.