Gdzie montować panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika w ostatnich latach stała się wiodącym trendem jeśli chodzi o transformację energetyczną. Już nie tylko duże przedsiębiorstwa czy państwowe instytucje produkują swoją energię ze słońca. W społeczeństwie rośnie świadomość energetyczna i pozytywnie kojarzą się postawy proekologiczne. Na montaż paneli fotowoltaicznych decyduje się coraz więcej prywatnych gospodarstw domowych. Jest szereg korzyści płynących dla domostwa z takiego rozwiązania. Poza tym panele solarne można zainstalować w niemal dowolnym miejscu. Wystarczy wyobraźnia i dostęp do światła słonecznego.

panele fotowoltaiczne na gruncie, w górach
Fotowoltaika postawiona na gruncie, w wysokich górach.

Zalety instalacji paneli fotowoltaicznych

Zalety, które niosą z sobą instalacje fotowoltaiczne dotykają wielu płaszczyzn. Przede wszystkim są odpowiedzią na globalne wyzwanie jakim jest walka z ociepleniem klimatu. Przejście z surowców kopalnych na energetykę odnawialną sprawia, że krajobraz wypełnia coraz większa ilość ogniw gromadzących energię ze słońca. Aspekt ekologiczny jest kluczowy. Energia elektryczna uzyskiwana w ten sposób nie zostawia żadnych negatywnych skutków dla środowiska. Jest czysta. Ponadto jest ogólnodostępna i niewyczerpywalna. W każdym miejscu na Ziemi może być wykorzystywana fotowoltaika – Tczew, Lublin, Szanghaj – to bez znaczenia.  

panele słoneczne na dachu magazynu

Inną płaszczyzną, która stanowi korzyść dla użytkowników energii z fotowoltaiki jest aspekt ekonomiczny. Producenci oszczędzają na opłatach za prąd. Co więcej, mogą nim handlować z lokalnymi zakładami energetycznymi. Idzie za tym niezależność od dostawców i możliwość bieżącej kontroli produkcji i przepływu energii. Jednak często pojawia się pytanie: gdzie zamontować ogniwa tak aby były wydajne?

Gdzie instaluje się ogniwa fotowoltaiczne?

Z racji tego, że fotowoltaika jest wciąż rozwijającą się branżą, powstaje sporo firm zajmujących się tym tematem. Można z nimi skonsultować i zlecić im instalację paneli. Które miejsce będzie do tego najlepsze? Każde nasłonecznione.

Najbardziej efektywnym miejscem na montaż paneli fotowoltaicznych są dachy budynków. Zazwyczaj mają one wystarczającą powierzchnię aby pomieścić ogniwa. Oprócz tego często są w mniejszym lub większym stopniu pochylone, co sprzyja zbieraniu energii. Idealnie, gdy dach ma 30-40 stopni skosu i jest zorientowany w stronę południa – taka konfiguracja wyzwala największą efektywność.

Tak naprawdę to bez znaczenia jaki jest dach – płaski, skośny, pokryty papą czy blachodachówką. Na każdym rodzaju pokrycia fotowoltaika może być z powodzeniem montowana. Oczywiście w zależności od okoliczności zmieniać się mogą koszty montażu. Tutaj trzeba jednak potraktować instalację takiego systemu jako inwestycję, która z czasem się zwróci. 

panel fotowoltaiczny zasilający lampę

Nietypowe rozwiązania i miejsca dla fotowoltaiki

Czasem pojawiają się okoliczności, które uniemożliwiają instalację paneli fotowoltaicznych na dachu. Ale nic to. Konsultanci z firm świadczących usługi związane z fotowoltaiką na pewno pomogą nam rozwiązać ten problem. 

Alternatywą dla dachu jest grunt. Trzeba jednak wiedzieć, że jest to droższe rozwiązanie. Dochodzą koszty konstrukcji wspomagających dla ogniw. Natomiast jego plusem jest łatwiejszy dostęp i konserwacja elementów.

Niektóre miasta montują również panele fotowoltaiczne przy sygnalizacjach świetlnych – czysta energia napędza działanie świateł. Innym ciekawym pomysłem władz miejskich są tzw. “drzewka solarne”. Są to instalacje składające się z kilku małych ogniw, najczęściej stawiane w parkach lub na deptakach. Mieszkańcy miast mogą dzięki takiemu rozwiązaniu podładować telefony czy wykorzystać prąd w inny sposób. Zapewnia im to fotowoltaika. Tczew może posłużyć za przykład miasta, w którym z powodzeniem użyto tego pomysłu.