zielona energia

Panele fotowoltaiczne- zasady uzyskania dotacji w Gdyni

Od jakiegoś czasu popularność paneli fotowoltaicznych rośnie lawinowo. Można to zaobserwować w wielu miastach i miasteczkach naszego kraju – np. w Gdyni. Z czego to wynika? Czy wszyscy nagle staliśmy się wielkimi fanami dbania o środowisko i ekologicznej energii?

Z pewnością wiele osób przekonała możliwość oddania nadmiaru energii do elektrowni. Jest to powód, dla którego coraz więcej właścicieli domów, oraz przedsiębiorców decyduje się na ich montaż. Oprócz zmniejszenie opłat za prąd mają oni nadzieje, że w przyszłości będą mogli na tym zarobić. Wymaga to jednak zmiany przepisów. Dodatkowym uwarunkowaniem napędzającym popyt na panele fotowoltaiczne są programy zapewniające dofinansowanie na ich zakup. 

Panele fotowoltaiczne wbrew pozorom nie są skomplikowanym urządzeniem.

Krótko mówiąc ich najważniejszym celem jest przetwarzanie energii słonecznej na elektryczną.

Minusy i Plusy fotowoltaiki

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych należy przeanalizować wszystkie plusy i minusy, a także zastanowić się, czy mamy ku temu właściwe uwarunkowania. Należy pamiętać, że panele powinny być instalowane w miejscu nasłonecznionym, warto unikać miejsc zacienionych.
Pierwszym i głównym plusem paneli fotowoltaicznych jest bez wątpienia to, że jest to przyjazne środowisku źródło mocy. Mając własne panele niewątpliwie uzyskujemy pewnego rodzaju niezależność od podwyżek cen za prąd,  co więcej energia ze słońca jest odnawialna co pozwala mieć pewność, że będziemy mieli do niej dostęp bez ograniczeń. Faktem jest, iż w sezonie letnim produkcja prądu wzrośnie, niż w zimą, dlatego w sytuacji wyprodukowania nadwyżki energii elektrycznej można przesłać do elektrowni, aby następnie odzyskać go w okresie mniejszego natężenia światła. 

Niewątpliwie zwiększona sława paneli wynika z programów z dotacjami na ich montaż. Jak widać fotowoltaika ma wiele zalet, a jakie są jej wady? Bez wątpielnia ich cena. Pomimo ulg w podatkach i dofinansowania nie każdy może sobie pozwolić na taką inwestycję. Co więcej, produkcja energii zależy od liczby dni bezchmurnych, a w Polsce niestety nie jest ich dużo. Na pewno o fotowoltaice można powiedzieć jedno- mają one więcej plusów, niż wad dlatego warto rozważyć ich zainstalowanie jeżeli tylko mamy takie możliwości. 

układanie paneli słonecznych
Panele fotowoltaiczne na dachach polskich domów to coraz częstszy widok.

Jak wybrać panele fotowoltaiczne?

Jeżeli podjęliśmy już decyzję o zainwestowaniu w panele fotowoltaiczne, warto rozważyć jaką instalację wybrać? Przed montażem należy zapoznać się z ofertą różnych firm. Warto szukać odpowiedniej, ponieważ panele fotowoltaiczne są z pewnością inwestycją na lata. Istotne, aby były wytrzymałe i dobrej jakości, duże znaczenie ma odporność na warunki atmosferyczne. Są to czynniki, przemawiające za za nie oszczędzaniem na zakupie paneli fotowoltaicznych. Warto przeznaczyć więcej gotówki, aby mieć pewność, że nie będą sprawiały kłopotów już po krótkim czasie. Duży wpływ na ich trwałość mają nie tylko materiały z jakich są wykonane, ale także odpowiedni ich montaż. Źle zainstalowane panele przyczyniają się do usterek, nawet jeżeli jakość ich wykonania jest odpowiednia.  

gdynia
Gdynia to miasto, które stawia na ekologię – warto się tam starać o dofinansowania do paneli słonecznych.

Dofinasowanie fotowoltaiki w Gdyni

Trójmiasto, a zwłaszcza Gdynia jest miastem, które posiada jeden z lepszych poziomów nasłonecznienia w Polsce, dzięki czemu na produkcję dużych ilości prądu. Dlatego szczególnie tam warto zainwestować w to źródło prądu. W Gdyni już od 2016 roku dostępne są dofinansowania miejskie na instalację paneli słonecznych. Można tutaj otrzymać zwrot nawet 25% wartości paneli. W 2021 r. program Mój Prąd 3.0 umożliwia nawet 3000 zł dofinansowania do tej inwestycji. popularność jest tak duża, że na pewno nie każdy zdoła z niego skorzystać. Jednakże istnieje także możliwość otrzymania pieniędzy z programu Czyste Powietrze, i tutaj wysokość dotacji jest nieco większa, ponieważ wynosi 5000 zł. Ci, którzy nie załapią się na żaden z programów mogą otrzymać nowo uruchomiony Kredyt Czyste Powietrze na korzystnych warunkach. 

Źródło: Sollab – panele słoneczne w Gdyni