układanie paneli słonecznych

Panele fotowoltaiczne i ich efektywność

Co roku wzrasta popularność fotowoltaiki. Ostatnio odnotowano znaczny wzrost zainteresowania głównie na Śląsku, zwłaszcza w takich miastach jak Gliwice, Bytom, Chorzów, Katowice. Skąd on wynika? Zapewne z różnych zalet jakie niesie za sobą montaż paneli fotowoltaicznych. Dodatkowym czynnikiem przyciągającym do zainwestowania w panele słoneczne jest bez wątpienia liczebność programów, z których można dostać dofinansowanie na instalację. Aby skorzystać z takiego dofinansowania należy sprawdzić jakie są oferowane w naszym miejscu zamieszkania. Jednak zanim zdecydujemy się na zamontowanie ich na naszym budynku warto przemyśleć wszystkie plusy i przeciw, oraz upewnić się, że mamy odpowiednie miejsce na ich montaż.

Plusy  zamontowania paneli słonecznych

Opłacalność inwestowania w panele słoneczne jest z pewnością kwestią bezdyskusyjną. Fotowoltaika niesie za sobą niemalże same zalety. Zainstalowanie fotowoltaiki na naszej nieruchomości jest przede wszystkim przyjazne środowisku. Ten rodzaj pozyskiwania prądu nie ma negatywnego wpływu na przyrodę. Następną korzyścią jest na pewno niezależność od rosnących z roku na rok cen energii elektrycznej. Dzięki panelom słonecznym nasz dom ma zapewnione zdecydowanie niższe opłaty za energię. W zależności od kosztów paneli i ich zamontowania taka inwestycja zwraca się już w ciągu kilku lat. Wybierając firmę, która zajmuje się montażem fotowoltaiki warto znaleźć naprawdę porządną oferującą dobrej jakości materiały.

montaż paneli słonecznych
Koniecznie dowiedz się, jak duże doświadczenie w montażu fotowoltaiki posiada firma, którą chcesz zatrudnić.

Jest to inwestycja na lata dlatego zainstalowane panele muszą charakteryzować się dużą trwałością. Pomimo tego, że taka instalacja jest dużym wydatkiem na który nie każdego stać, istnieje możliwość uzyskania korzystnej dotacji, a nawet odliczenia ceny paneli od podstawy podatku. Nie można zapomnieć, że energia ze słońca jest niewyczerpywalna, a posiadanie paneli słonecznych daje możliwość jej wykorzystania. Takie rozwiązanie gwarantuje również bezpieczeństwo w przypadku przerw w dostawie prądu, lub awarii w elektrowniach. Nie można zaprzeczyć, że panele dają wiele korzyści, dlatego warto rozważyć taką inwestycję. Niektórzy myślą, że przy panelach słonecznych można mieć kłopoty z ich głośną pracą, ale na szczęście tak nie jest.

Czy panele fotowoltaiczne posiadają wady?

Niewątpliwie każde tego typu urządzenie ma swoje minusy i plusy. W przypadku paneli fotowoltaicznych na pewno przeważają zalety, aczkolwiek istnieją się też pewne minusy. Na pewno dla wielu osób posiadanie takiej instalacji u siebie na domu jest zdecydowanie poza ich zasięgiem finansowym. Na szczęście to nie jest zbyt duży problem, gdyż dla osób naprawdę chcących istnieją programy z dofinansowaniem do tego typu inwestycji. Następnym kłopotem może być zależność wytwarzania ilości prądu od promieni słonecznych.

Dla wielu domostw instalacja fotowoltaiki jest coraz bardziej osiągalna

ze względu na liczne dotacje i ulgi podatkowe

Niestety w Polsce nie jest zbyt dużo bezchmurnych dni, co może być w pewnym zakresie problemem przy tego typu rozwiązaniu. Oczywistym jest, że w okresie letnim można liczyć na zwiększoną ilość prądu, niż w okresie zimowym w zachmurzone, śnieżne dni. Z opadami śniegu wiąże się dodatkowy kłopot, ponieważ jego duża ilość leżąca na panelach słonecznych znacznie obniża ich wydajność i wymaga to odśnieżania. Nie można zapomnieć, że taka instalacja powinna być czyszczona raz w roku z kurzu, który także ma nieodpowiedni wpływ na panele. Mimo wszystko znaczną przewagę mają zalety, dlatego należy rozważyć decyzję zamontowania paneli słonecznych i zapoznać się ewentualnymi utrudnieniami, żeby w przyszłości im przeciwdziałać. 

specjalista inżynier
Doświadczony specjalista w zakresie fotowoltaiki zwróci uwagę na wszystkie szczegóły.

Duża wydajność paneli słonecznych- jak ją osiągnąć?

Wydajność paneli fotowoltaicznych wynika z ich aspektów technicznych i jest to stopień wydajności instalacji. W przypadku wydajności duży wpływ ma niewątpliwie jakość materiałów z jakich są one wyprodukowane, a także metoda ich montażu. Jest kilka parametrów, które mogą pokazać czy wybrane panele są mniej, lub bardziej wydajne. Jednym z nich jest wydajność nominalna, i waha się ona pomiędzy 14 a 23%. Zależna jest od wybranego rodzaju panelu, a także od jego zamontowania. Decydując się na wybrany model należy także zwrócić uwagę na jego moc.

Decydując się na panele słoneczne

dopytaj firmę o ich ich moc i wydajność

Zazwyczaj panele posiadające większą moc są również wydajniejsze, aczkolwiek nie zawsze się to sprawdza. Należy tak wybrać parametry paneli, aby zwrot inwestycji był możliwy jak najszybciej. Kolejnym aspektem, na który powinno się zwrócić uwagę jest rękojmia producenta. Chodzi głównie o gwarancję producenta, a także gwarancję wydajności. Mówiąc o gwarancji wydajności chodzi o gwarancję wydajności w wytwarzaniu energii elektrycznej. 

Źródło: https://imigo.pl/fotowoltaikaslask/fotowoltaika-katowice/17