Dach z blachy na rąbek – dlaczego go polecamy?

Tym wpisem rozpoczynamy nową serię dotyczącą kładzenia dachów – w końcu to z reguły właśnie na nich instalowane są panele fotowoltaiczne. Z tego względu temat ten jest nam bliski i uważamy, że powinien znaleźć swoje miejsce na naszym blogu. Zapraszamy do lektury!

Każdy kto budował dom, albo miał do czynienia z remontem dachu musiał odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie – czym pokryć dach? Jest ono o tyle istotne, że zadaszenie musi przetrwać wiele lat w odpowiednim stanie. Oprócz istotnej funkcji ochrony budynku przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi jaką pełni dach, na pewno można powiedzieć, że jest to zwieńczenie całego budynku nadające niepowtarzalnego charakteru.

Obecnie producenci prześcigają się w coraz to nowszych ofertach pokryć dachowych, z tego powodu obecnie na rynku wybór jest naprawdę szeroki, także w przypadku kolorów. Na pewno właściwy typ dachu trzeba dopasować do kształtu zadaszenia, a także musi współgrać z całym budynkiem. Nie można także zapominać o odpowiedniej konstrukcji – inna jest wymagana w przypadku dachówek, inna z kolei jeśli chodzi o lekką blachę. Jakie są zalety wybranych rozwiązań? Co najlepiej wybrać – dachówkę, blachę czy papę?

dach z blachy na rąbek
Dach z blachy na rąbek wykonany przez firmę Dach i Strych z Krakowa

Rodzaje pokryć dachowych – charakterystyka

Wybór różnego typu pokryć dachowych jest niewątpliwie duży. Z tego powodu przed podjęciem decyzji należy zapoznać się z poszczególnymi materiałami i ich plusami. Z pewnością, jeśli wcześniej nie mieliśmy z tym do czynienia, warto skorzystać z rady specjalisty, który doradzi najodpowiedniejsze rozwiązanie. Nie ma wątpliwości, że musi być to starannie przemyślana decyzja, bo takie pokrycie dachowe jest inwestycją na wiele lat i nie warto na tym oszczędzać. Najpowszechniejsze pokrycia dachowe to m.in.:

  • dachówka z ceramiki – jest to pokrycie dachowe idealnie odprowadzające wodę. Dachówka ceramiczna jest bardzo popularnym materiałem, który klienci chętnie wybierają od wielu lat. Jest ona szczególnie zalecana na dachy ze spadkiem większym niż 15 stopni. Należy wspomnieć, że jej trwałość szacuje się na 100 lat. Dachówka ceramiczna jest przykryciem, które odpowiednio tłumi dźwięki z zewnątrz;
  • papa – jest to przykrycie wyjątkowo chętnie stosowane w przypadku płaskich dachów. Z pewnością jest to bardzo tanie pokrycie, które wbrew krążącej opinii jest dobrym wyborem. Obecnie wykorzystywane metody produkcji umożliwiają zwiększenie trwałości papy. Mimo to mało kto decyduje się na takie rozwiązanie przez wzgląd na niewielką atrakcyjność takiego dachu. Niestety wadą takiego rozwiązania wymagana konserwacja, którą należy przeprowadzać co kilka lat;
  • gont bitumiczny – to przykrycie jest wykorzystywane szczególnie w przypadku skomplikowanych pokryć dachowych. Trzeba pamiętać o regularnej impregnacji tego dachu. Warto wspomnieć, że gont to nic innego jak papa asfaltowa pocięta w kształt dachówek aby zwiększyć jego atrakcyjność. Największym plusem tego typu zadaszenia jest niewątpliwie jego niska cena;
  • strzecha – obecnie jest to bardzo rzadko stosowane rozwiązanie. Czasami wykonuje się przykrycia ze strzechy, żeby zwiększyć atrakcyjność turystyczną budynku. Wbrew powszechnej opinii strzecha jest stosunkowo trwałym rozwiązaniem, sięgającym prawie 100 lat. Niestety, mało kto się na nie decyduje przez wzgląd na bardzo wysoką cenę zadaszenia. Przykrywając dach strzechą nie można zapomnieć o dokładnym pokryciu jej preparatami przeciwogniowymi.
dach z blachy na rąbek na budynku użyteczności publicznej
Dachy na rąbek są chętnie wybierane przez inwestorów stawiających duże obiekty użyteczności publicznej. Źródło: https://dachistrych.pl/dach-z-blachy-na-rabek/

Jakie są typy pokryć z blachy?

Przykrycie dachu blachą jest rozwiązaniem chętnie stosowanym od dawna. Przykrycia z blachy obecnie występujące na rynku to m.in.:

  1. blachodachówki,
  2. blacha płaska,
  3. blacha trapezowa,
  4. panele z blachy, czyli innymi słowy dach z blachy na rąbek.

Szukając pokryć blaszanych, a w szczególności dach z blachy na rąbek warto zwrócić uwagę z czego wykonana jest blacha. Bez dwóch zdań najbardziej wytrzymałym rozwiązaniem są surowce cynkowe, aluminiowe lub miedziane. Najchętniej kupowanym materiałem również pod względem estetycznym jest blacha tytanowo cynkowa, której niewątpliwą zaletą jest to, że pod wpływem tlenu i wody powstaje reakcja chemiczna, podczas której blacha pokrywa się warstwą patyny. 

Dach z blachy na rąbek – czy to jest odpowiednie rozwiązanie?

Blacha układana na rąbek jest rozwiązaniem chętnie stosowanym zarówno w najnowocześniejszym budownictwie, jak i w przypadku zabytkowych budynków. Bezdyskusyjną zaletą tego typu pokrycia jest to, że blacha jest w miarę lekkim materiałem, dzięki czemu cała konstrukcja dachu jest zdecydowanie mniej kosztowna. Niezwykle istotne jest to, aby panele miały rozstaw łat zalecany przez producenta. Również sama konstrukcja dachu musi być tak wybudowana, żeby drewno było suche i starannie oheblowane, by zapobiec zniekształceniom. Taki dach z blachy na rąbek odznacza się nie tylko ciekawym wyglądem, ale również usztywnia cały dach.

dom wielorodzinny z dachem na rąbek
Realizacja profesjonalnej firmy wykonującej dachy na rąbek.
Źródło: https://dachistrych.pl/dach-z-blachy-na-rabek/

Jest to wyjątkowo wytrzymałe rozwiązanie, które jednocześnie sprawia, że cały dach wygląda na lekki.  Tego rodzaju pokrycie dachowe wyjątkowo dobrze wygląda z dużymi przeszkleniami chętnie wykorzystywanymi we współczesnym budownictwie. Kolejną zaletą pokrywania dachu blachą jest to, że występuje ona prawie w każdym kolorze. W przypadku dachu z blachy na rąbek stojący bezdyskusyjnie najpowszechniejszym kolorem jest grafitowy który pasuje do elementów używanych przy elewacjach takich jak szkło, drewno, czy stal. Panele dachowe układane w rąbek mogą być stosowane niemal na każdym dachu, co jest niewątpliwą zaletą. Jeśli zachodzi potrzeba zamontowania długich arkuszy blachy, są one robione na specjalne zamówienie. Niewątpliwie najkorzystniej prezentują się długie panele, które nie są przerywane poprzecznymi łączeniami. Można zakupić arkusze, których montowanie jest bardzo proste za pomocą zatrzasków. Rąbek w tego typu blachach jest formowany w trakcie produkcji.