Wykorzystywanie energii odnawialnej jest ważnym aspektem ochrony środowiska naturalnego. Dzięki wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych i innych nowoczesnych technologii, jesteśmy w stanie ograniczyć wydzielanie szkodliwych gazów do atmosfery. Z tego względu powstała koncepcja tzw. domów pasywnych. Taki dom ma być możliwie samowystarczalny. Produkuje prąd na własne potrzeby, a w sytuacji gdy wyprodukuje zbyt dużo energii, może oddać ją do sieci energetycznej.
Fotowoltaika – jaka jest zasada jej działania?
Pod pojęciem fotowoltaika należy rozumieć proces polegający na pozyskiwaniu energii wprost z promieniowania słonecznego. W ten sposób gromadzona jest przez panele fotowoltaiczne wystawione na oddziaływania promieni słonecznych, energia. Instalacje fotowoltaiczne pozwalają dzięki panelom słonecznym (montowanym np. na dachu) gromadzić promieniowanie słoneczne i przekształcać je w prąd elektryczny – stały.
Następnie wygenerowana energia trafia do inwertera (falownika), który przekształca ten prąd w zmienny, którym można zasilać urządzenia w domu. Nadwyżka wyprodukowanej w ten sposób energii trafia do sieci i później mogą ją wykorzystywać i inni docelowi użytkownicy. Ilość wytworzonej energii zależy od intensywności promieniowania słonecznego, które dociera na powierzchnię Ziemi.
Inne ekologiczne źródła energii
W domach energooszczędnych można zastosować różne metody pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Można zainstalować pompy ciepła albo też właśnie fotowoltaikę. Czy jednak korzystanie w domu z energii ze słońca jest opłacalne? Zdecydowanie tak, ponieważ pozwala na wypracowanie sporych oszczędnościach w rachunkach za prąd. Oczywiście trzeba mieć na uwadze to, że koszt wykonania instalacji fotowoltaicznej jest bardzo wysoki.
Zdecydowanie taniej będzie zainstalować np. kocioł na gaz i uwolnić się przynajmniej od kotłów starego typu na węgiel, emitujących szkodliwe związki do atmosfery. Jednak właśnie fotowoltaika ma szerokie perspektywy rozwoju w przyszłości, jako doskonały sposób na pozyskiwanie i przetwarzanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego, czyli z czegoś, za co w ogóle nie płacimy.
Przy odpowiednim doborze mocy instalacji może pozwolić ona na całkowitą rezygnację z energii elektrycznej, która pochodzi ze źródeł konwencjonalnych. Domy energooszczędne i pasywne mogą wykorzystywać panele słoneczne do ogrzania ciepłej wody użytkowej, a samą fotowoltaikę do zasilania innych urządzeń w biurze, jak kotły gazowe czy system rekuperacji z odzyskiem ciepła.
To rozwiązanie, które po prostu się sprawdza.