duża instalacja fotowoltaiczna na dachu

Co wpływa na cenę fotowoltaiki?

Fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością. Jest to efekt zalet, które posiada. Panele słoneczne to dziś naprawdę częsty widok w Polsce. Wiele osób, które dopiero bierze pod uwagę ich montaż zastanawia się na tym, jaka jest ich cena , a także od czego jest ona uzależniona. Zobaczmy co ma wpływ na to, jaki jest koszt fotowoltaiki.

Panele słoneczne – poznaj ich zalety

Zacznijmy od tego dlaczego w ogóle warto zamontować panele słoneczne. Fotowoltaika wykorzystuje energię słoneczną do wyprodukowania energii elektrycznej. Dzięki temu panele słoneczne pozwalają nam na uniezależnienie się od dostawcy prądu. Jeżeli mieszkamy w okolicy, w której często zdarzają się awarie skutkujące przerwami w dostępie do energii elektrycznej, fotowoltaika sprawdzi się bardzo dobrze. Dodatkowo pozwala ona uniknąć podwyżek prądu. Fotowoltaika jest rozwiązaniem korzystnym dla środowiska naturalnego. Panele słoneczne w czasie pracy nie emitują gazów czy pyłów, które negatywnie wpływają na przyrodę. Nie generują hałasu, co oznacza, że obecność paneli słonecznych nie obniża komfortu mieszkania w domu. Panele słoneczne nie wymagają obsługi, a raz zamontowane sprawdzają się przez wiele lat.

Cena fotowoltaiki a miejsce montażu

Tym, od czego uzależniony jest koszt wykonania instalacji fotowoltaicznej jest na ogół miejsce montażu. Optymalnie jest, jeżeli panele słoneczne można zamontować na dachu , nie wprowadzając na nim żadnych poprawek. Wówczas cena będzie najniższa. Może jednak zdarzyć się tak, że panele można zamontować wyłącznie na gruncie. Wtedy koszt będzie większy o budowę specjalnej konstrukcji oraz przygotowanie przekopu po to, aby połączyć instalację fotowoltaiczną z domem.

Cena instalacji fotowoltaiki a doświadczenie firmy

Na ogół jest tak, że cena zależy od doświadczenia firmy. Doświadczone firmy, które długo działają na rynku paneli słonecznych mają w wielu wypadkach nieco wyższe stawki. Oszczędzanie na fotowoltaice się jednak nie opłaca. Firma, która dopiero zaczyna swoją działalność na tym rynku może wykonywać instalację niewłaściwie. Zawsze jest również ryzyko nieprawidłowego obliczenia mocy, jaką powinna mieć instalacja.

Czy lokalizacja wpływa na cenę fotowoltaiki?

Podejmując decyzję o zamontowaniu paneli fotowoltaicznych, zawsze trzeba pamiętać, że w większych miastach takich, jak Rybnik, Białystok, Bytów czy Gdańsk ceny są nieco wyższe. Mimo to instalacja paneli słonecznych naprawdę się opłaci.

Rozmiar instalacji a cena

Im większa instalacja, tym rzecz jasna więcej trzeba będzie za nią zapłacić. Podobnie jest wtedy, kiedy panele muszą mieć większą moc. Należy jednak pamiętać, że wielkość instalacji zawsze musi być dopasowana do zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego. Nie jest więc dobrym pomysłem zmniejszanie jej po to, aby ponieść mniejsze koszty.

Czy montaż fotowoltaiki może być dofinansowany?

Jeżeli chcemy zamontować panele słoneczne, a jednocześnie zależy nam na tym, aby zapłacić jak najmniej, warto postawić na dofinansowanie. Aktualnie dostępne są rozmaite programy, które gwarantują dofinansowanie na montaż fotowoltaiki. Fotowoltaika to nie bez powodu jest wybierana coraz częściej. Z pewnością poniesiony wydatek zwróci się stosunkowo szybko.