Od pomysłu po realizację

tel. 507 040 271

INSTALACJE WODNO-KANALIZACYJNE

Jak zamontować instalację kanalizacyjną?

Instalacja kanalizacyjna niezbędna jest w każdej przestrzeni domowej. Warto wiedzieć, że zazwyczaj ma ona charakter grawitacyjny. Oznacza to po prostu tyle, że ścieki spływają na skutek własnego ciężaru. Wydaje się, że jest to całkiem proste, jednak niezbędne jest precyzyjne wykonanie, by nie doszło do żadnych wad, które później mają znaczenie dla użytkowników.

Ułożenie rur

Niezwykle ważnym aspektem w montażu instalacji kanalizacyjnej jest spadek rur. Wszystkie odcinki poziome należy ułożyć w taki sposób, by zachować spadek wielkości około 3%. W praktyce oznacza to około 3 centymetrów, taki spadek oblicza się na metr długości danego odcinka instalacji. Taki niewielki spadek gwarantuje już odpowiednią grawitację, parametry mogą być większe, ale nie powinny przekroczyć 15%. Należy tutaj wykazać się doświadczeniem i znaleźć złoty środek. Spadek powinien być na tyle duży, by zapewnić prawidłowe spływanie ścieków. Jednocześnie takie rozwiązanie sprawia, że można zapobiegać odkładaniu się różnych zanieczyszczeń czy osadów, co może prowadzić do zatykania się rur.

Równie ważne jest zaprojektowanie przebiegania ułożenia rur kanalizacyjnych. Najlepiej nie zmieniać kierunków czy parametrów spadku. W ten sposób usuwanie ścieków będzie znacznie sprawniejsze i komfortowe.

Jakość łączeń

Na ten aspekt instalacji kanalizacyjnej należy zwrócić szczególną uwagę. Warto postawić na najlepszą jakość łączeń, ponieważ wpływają one na szczelność. Należy dopilnować, by szczelność była jak największa, jeszcze przed położeniem elementów wykończeniowych, które później zakryją nam wszystkie rury i łączenia. Dlatego niezbędne jest zaangażowanie profesjonalnych instalatorów, którzy potrafią w taki sposób zaprojektować przebieg instalacji, by łączeń było jak najmniej. Dodatkowe łączenia mogą hamować przepływ ścieków poprzez odkładanie się w nich zanieczyszczeń, ale także zwiększają opory przepływu, co nie jest wskazane. Warto także pamiętać o tym, by nie stosować w nadmiernej ilości karbowanych rur elastycznych. Są one łatwe, jeśli chodzi o sam montaż, ale znacznie szybciej osadzają się tutaj różne zanieczyszczenia, a taka instalacja charakteryzuje się po prostu gorszą jakością.

Bezpieczeństwo

Należy koniecznie zwrócić uwagę na to, że jeśli mamy do czynienia z instalacja kanalizacyjną w budynku, to należy ją poprowadzić pod przewodami elektrycznymi czy gazowymi ze względów bezpieczeństwa.

Zadbaj o wentylację

Prawidłowa wentylacja instalacji kanalizacyjnej to wielka sztuka. Wiele osób popełnia tutaj błędy, zapominając o tym aspekcie montażowym lub stosując rozwiązania nieodpowiednie czy nie tam, gdzie należy. Często zawory napowietrzające nie są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ mogą stracić szczelność, a wtedy w pomieszczeniach pojawią się brzydkie zapachy prosto z kanalizacji. Dlatego obecnie profesjonalne firmy instalatorskie decydują się częściej na wyprowadzenie pionów nad dachy, można oczywiście stosować zawory napowietrzające, ale najważniejsze jest to, by robić to w odpowiedni sposób.

Rury poziome

Należy pamiętać o tym, że w przypadku, gdy kładziemy poziomo rury, powinny mieć one spadek skierowany w stronę odpływu ścieków. Wydaje się to oczywiste, ale w trakcie montażu można o tym zapomnieć, jeśli nie ma się odpowiedniego doświadczenia w tym zakresie.

Naturalne bariery: ściany i stropy

Jeśli z kolei chodzi o przejścia w miejscach, gdzie pojawiają się ściany i stropy, to należy pamiętać o wykonywaniu ich prostopadle do przegród. Zazwyczaj umieszcza się tutaj specjalne tuleje, które mają średnicę nieco większą (zazwyczaj ok. 3cm) niż średnica rur. Wykorzystuj się tutaj tworzywa sztuczne, a pustą przestrzeń należy wypełnić wełną mineralną, silikonem lub innym odpowiednim w danym przypadku materiałem elastycznym. W ten sposób zapewniona zostaje odpowiednia izolacja, także akustyczna.

Warto pamiętać: wykonanie połączeń rur należy wykonać w odpowiedni sposób i rozmieszczać, żeby nie okazało się, że wpadają w grubość ściany albo stropu.

Wykonujemy podejścia

W instalacji kanalizacyjnej wykonujemy również różnego rodzaju podejścia. Tutaj należy przewidzieć ilość przepływających ścieków, w ten sposób dobiera się odpowiednią średnicę rur. Zazwyczaj rury położone bliżej odpływu z budynku nie są mniejsze niż odcinków instalacji, jakie wcześniej zostały wykonane. Wszystko dlatego, że w końcowym odcinku po prostu spływa coraz więcej ścieków. W praktyce oznacza to chociażby taką zasadę, że średnica podejścia jest większa niż średnica odpływu z przyboru sanitarnego, podobnie z pionem kanalizacyjnym i pozostałymi podejściami.

Tutaj pomocne okazują się także przepisy prawne, jakie określają średnice minimalne. Powinno się zatem zwiększyć średnice przewodów odpływowych, chociażby w takim momencie, gdy mamy do czynienia z większą liczbą niż trzy załamania w instalacji kanalizacyjnej. Oczywiście warto pamiętać, że im większa średnica rury, tym sprawniejszy jest spływ ścieków. Jest to także skuteczne zapobieganie częstemu osadzaniu się zanieczyszczeń. Wadą jest oczywiście to, że większe rury trudniej zamaskować elementami wykończeniowymi.

Należy również pamiętać, że poziome odcinki instalacji kanalizacyjnej powinny mieć jak najmniejszą długość. W ten sposób chronimy się przed utrudnieniami w spływaniu ścieków.

Najlepsze standardy montażu

W branży funkcjonuje wiele cennych wskazówek i przepisów, które określają sposoby montażu poszczególnych elementów. Warto zatem zwrócić uwagę na to, że chociażby miskę ustępową należy podłączyć do podejścia, jaki ma średnicę 100mm. Jeśli chodzi natomiast odległość od pionu, to nie powinna być większa niż 1m. W przypadku, gdy nie można się uchronić przed dłuższym podejściem, należy zadbać o dodatkową wentylację.

W przypadku montażu armatury łazienkowej w postaci wanny, umywalki, pralki czy innych urządzeń, jakie podłączamy do instalacji kanalizacyjnej, zazwyczaj stosuje się przyłącza o średnicy 50mm. Warto jednak zauważyć, że polskie przepisy dopuszczają także zastosowanie średnicy o 10 mm mniejszej. Trzeba jednak pamiętać, że im większa średnica, tym lepsze spływanie ścieków. Jeśli z kolei chodzi o długość podejścia, to nie powinna być większa niż 3m, a w przypadku wanny 2m. Podobnie jak w przypadku miski ustępowej, większa długość oznacza zastosowanie systemu wentylacji, można także poszerzyć średnicę przyłącza.

Czasami zdarza się tak, że do jednego podejścia montujemy kilka różnych urządzeń czy elementów armatury łazienkowej lub kuchennej. Należy wtedy wziąć pod uwagę większą ilość ścieków. W większości wypadków wystarcza jednak zastosowanie podejścia o średnicy 70 mm. Ważną zasadą jest także to, że misek ustępowych nie łączymy z innymi elementami wyposażenia łazienki.

Jak zaprojektować podejścia?

Montaż podejść do wielkie wyzwanie, ale dla sprawnego fachowca nie jest to problem. Warto jednak postawić na doświadczonych montażystów, którzy doskonale wiedzą, jak zaprojektować instalację, by była ona praktyczna i funkcjonalna. Jeśli chodzi o podejścia, to zazwyczaj są one ukryte w ścianach. Można je także osłonić siatką, tynkiem czy płytą gipsowo-kartonową. Należy przy tym uwzględnić ruchy termiczne rur, w momencie montażu uchwytów mocujących. Zazwyczaj rozmieszczamy takie elementy w odległości przynajmniej pół metra, a jednocześnie blisko elementów armatury czy sprzętów w kuchni i łazience. Zasadą jest, że takie połączenie podejść i pionów powinno się odbywać pod kątem 45 stopni. Najlepiej w takich pracach montażowych wykorzystać kształtki i pamiętać o  jak najmniejszej liczbie załamań czy zmian kierunku.

Warto wiedzieć: Jeśli tworzymy podejście z miski ustępowej, to należy je umieścić pod innymi. W ten sposób uchronimy się przed wysysaniem wody z syfonów w umywalce, wannie czy pod prysznicem, a także przed przenikaniem gazów kanalizacyjnych.

Niezbędne syfony

Ważnym i potrzebnym elementem w każdej instalacji kanalizacyjnej są wysokiej jakości syfony. To idealne zabezpieczenie, dzięki któremu nie ma ryzyka przedostawania się gazów z kanalizacji do naszych wnętrz. Należy jednak pamiętać, że w takich miejscach również mogą się gromadzić różne zanieczyszczenia i osady, dlatego powinno się zapewnić swobodny dostęp do syfonu w danym miejscu. Dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zapobieganie takim zanieczyszczeniom jest stosowanie specjalnych sitek.

Najbardziej popularne są obecnie syfony butelkowe. Stosuje się je głównie w przypadku umywalek czy zlewozmywaków.

Czym są wpusty podłogowe i podwórzowe?

Jeśli chodzi o takie mechanizmy jak wpusty podłogowe i podwórzowe to znajdują one swoje zastosowania wszędzie tam, gdzie można podłogę czyścić strumieniem wody. Dlatego takie rozwiązania stosuje się głównie w takich miejscach jak garaże, kotłownie na paliwo stałe, a także w różnych pomieszczeniach gospodarczych. Czasami takie opcje stosuje się także w pralniach, czy w łazienkach, gdzie istnieje większe ryzyko zalania podłogi.

Z kolei wpusty umiejscowione na zewnątrz domu to idealne rozwiązanie, dzięki któremu można swobodnie i komfortowo nawadniać tarasy, podwórka czy wjazd do garażu. Taka spływająca woda odprowadzana jest do kanalizacji deszczowej czy studni chłonnej albo innego zbiornika wodnego.

W przypadku montażu należy szczególnie pamiętać o kratkach, które zamykają wpusty. Muszą być one wysokiej jakości, charakteryzować się wytrzymałością i odpornością na czynniki zewnętrzne. Jeśli mowa o tych podwórzowych, to powinny być przede wszystkim odporne na użytkowanie przez samochody.

W takiej instalacji montuje się także specjalne osadniki. To właśnie tutaj gromadzą się różne liście, piasek i wiele innych zanieczyszczeń. Należy zatem pamiętać, by regularnie pozbywać się nagromadzonych elementów w tym miejscu.

W przypadku instalacji zewnętrznej, należy także pamiętać o odległości syfonu od wpustu, jaki znajduje się wewnątrz budynku. W ten sposób można zapomnieć o problemach z zamarzaniem wody, jaka w syfonie się znajduje.

Warto zapamiętać: jeśli planujemy odprowadzić wodę do kanalizacji czy rowu melioracyjnego, to niezbędna jest zgoda właściciela. Podobnie jest w przypadku odprowadzenia do odbiorników wody deszczowej, jaka spływa z dachu. Warto więc pamiętać o wymogach formalnych w tym zakresie.

Planujemy piony kanalizacyjne

W przypadku pionów kanalizacyjnych również obowiązują stałe zasady, jakimi należy się kierować w momencie tworzenia instalacji. Przede wszystkim takie elementy to zebranie wszystkich ścieków, jakie spływają z rozmaitych podejść. Dlatego cały pion musi mieć taką samą średnicę na swojej długości. Zazwyczaj stosuje się średnice o wartości 100mm, w przypadku miejsca, gdzie podłączona jest miska ustępowa i 70mm, gdy się jej nie podłącza.

Najczęściej obecnie piony wyprowadza się na dach budynków. Należy zastosować odległość od pół metra nad powierzchnią dachu, a także wykonać odpowiedni system wentylacji. Tutaj można także wykonać zawory napowietrzając, ale jedynie wtedy gdy istnieje jeden pion na każdym przewodzie odpływowym, który jest wyprowadzony na dach. Taki zawór musi znajdować się przynajmniej metr od najwyżej położonego syfonu. W ten sposób można zapobiec zasypaniu śniegiem, a także wysysaniu wody w syfonach, więc jest to niezwykle ważny element instalacji.

Jeśli z kolei chodzi o dolne wykończenie instalacji pionów kanalizacyjnych, to najczęściej w takim miejscu stosuje się specjalne otwory rewizyjne. W ten sposób można łatwo usuwać osady i reagować na pojawiające się awarie czy usterki. Tutaj stosuje się najczęściej gumowe uszczelki, by całość była całkowicie szczelna.

Jak najlepiej poprowadzić piony?

Dobry montażysta doskonale wie, jak rozmieścić piony kanalizacyjne. Zasadą jest, że należy je położyć w specjalnych kanałach instalacyjnych, a więc w szachtach. Montuje się je w bruzdach ściennych, czasami na powierzchni ściany i wtedy stosuje się wykończenie w postaci płyt gipsowo kartonowych.

Warto pamiętać: nigdy nie można zamurować kanałów instalacyjnych oraz bruzd w ścianach. Stosujmy jedynie odpowiednie osłony w postaci płyt czy tynku położonego na siatce. Jeśli z kolei chodzi o piony kanalizacyjne, to należy je zamontować do ścian za pomocą specjalnych uchwytów. Należy koniecznie zachować odstęp wielkości jednego metra. Dobry monter wie, że niezbędne jest zapewnienie swobodnych ruchów rur. Stosuje się często także specjalne opaski, które zapobiegają przenoszeniu się drgań. Warto także pomyśleć o zastosowaniu wełny mineralnej, która dodatkowo ma charakter tłumika akustycznego.

Przydatne zestawy rozdrabniająco-przepompowujące

Czasami mamy do czynienia z taką sytuacją, że musimy zainstalować armaturę w miejscu, gdzie mamy dość dużą odległość do pionu kanalizacyjnego. Nierzadko też pojawiają się takie przypadku, że nie ma możliwości grawitacyjnego odpływu ścieków. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest zastosowani specjalnych systemów rozdrabniająco-przepompowujących. Takie mechanizmy wymuszają przepływ ścieków, poprzez zastosowanie odpowiedniego ciśnienia.

Jeśli chodzi o montaż, to najczęściej takie mechanizmy umieszczamy za miską ustępową. W ten sposób nie jest to widoczne, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na zastosowanie specjalnego stelaża pod tynkiem.

Jak wykonać przewody odpływowe i przykanalik

Jeśli chodzi o przewody odpływowe to nic innego jak po prostu poziomy kanalizacyjne. Do ich wykonania najlepsi monterzy wykorzystują rury, które mają dość dużą średnicę, a więc 150mm. Można także w niektórych przypadkach zastosować mniejszą średnicę, ale wyłącznie jeśli podłączamy tylko jedną miskę ustępową i umywalki. Tutaj również należy pamiętać o zachowaniu spadku, a także zastosowaniu tam, gdzie to niezbędne, specjalnych czyszczaków.

Jak poprowadzić przewody odpływowe?

Zasady prowadzenia przewodów odpływowych mówią o tym, że należy je zastosować pod powierzchnią podłogi. Oczywiście kładziemy je na najniższej kondygnacji budynku czy domu jednorodzinnego, można je także poprowadzić w piwnicy. Najlepiej jeśli znajdują się one w prostopadłym stosunku do fundamentów. Jeśli z kolei decydujemy się na prowadzenie przewodów odpływowych pod stropami czy na ścianach w piwnicy, to oczywiście tracimy sporo miejsca, ale wtedy mamy znacznie łatwiejszy dostęp w momencie, gdy pojawią się jakieś usterki czy inne nieprzewidziane zdarzenia.

Wiele osób decyduje się na położenie instalacji pod powierzchnią podłogi. Tutaj podstawową kwestią jest szczelność poszczególnych połączeń. Lepiej tego dopilnować już na samym początku, ponieważ później usterki będą stanowić już spore utrudnienie. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, by zabezpieczyć poziomy i przykanalik w odpowiedni sposób przed mrozem, nie jest to trudne – wystarczy je umieścić w odpowiednim miejscu w gruncie (od 0,8 metra). Można także zastosować specjalną izolację termiczną.

Zasady rozmieszczania rur

Jeśli chodzi o rury kanalizacyjne, to należy pamiętać o ich właściwym rozmieszczeniu. Należy zachować odstęp przynajmniej 1,5 metra od przewodów wodociągowych i gazowych. Jeśli chodzi o kable energetyczne, to odległość minimalna wynosi 0,8 metra. Jeśli mamy do czynienia z kablami telekomunikacyjnymi, to taka odległość powinna wynieść pół metra.

Niezbędny przykanalik

Przykanalik to jeden z ważniejszych elementów w każdej instalacji kanalizacyjnej. To właśnie tutaj spotykają się poziomy kanalizacyjne. Tutaj właśnie odprowadzane są wszystkie ścieki, jakie powstają w gospodarstwie domowym. Najczęściej średnica tego elementu wynosi 150mm. Często także w tym miejscu decydujemy się na montaż studzienki kanalizacyjnej. Przykanalik to miejsce, z którego wszystkie ścieki odprowadzane są do specjalnego odbiornika ścieków, a więc do sieci kanalizacyjnej, szamba czy też ekologicznej oczyszczalni, w zależności od typu instalacji w danym miejscu.

Partnerzy