Od pomysłu po realizację

tel. 507 040 271

Instalacje Solarne

Kolektory Słoneczne – solary – pozwalają na wykorzystanie energii słonecznej do ogrzania cieczy roboczej, ogrzewając z kolei wodę użytkową lub ciecz w zbiornikach akumulacyjnych. W ten sposób promieniowanie słoneczne ogrzewa wodę, znacznie oszczędzając energii elektrycznej.

Solary w naszym klimacie są używane przez cały rok, ich stosowanie jest opłacalne, nawet jeśli promieniowanie słoneczne ogrzewa wodę tylko o kilka stopni. Najlepsze rezultaty kumulacji ciepła i efektywności działania kolektorów słonecznych uzyskuje się w okresie od kwietnia do września.

Kolektory słoneczne Kielce można instalować w dowolnym miejscu i konfiguracji, na dachach budynków, jak i na stojakach naziemnych. Najlepsze rezultaty daje:
- usytuowanie kolektorów słonecznych w miejscu niezacienionym przez drzewa, budynki, itc.
- zwrócenie szklanej tafli kolektorów słonecznych w stronę południa

Słoneczne systemy grzewcze - ogrzewanie c.w.u.

Kolektory słoneczne stosowane w zimie wstępnie ogrzewają ciepłą wodę użytkową (c.w.u.). Ogrzanie wody następuje za pośrednictwem dolnej wężownicy w zbiorniku (bojlerze). Do górnej wężownicy można podłączyć kocioł c.o,. ogrzewający c.w.u. w zimie. Kiedy temperatura niezamarzającego płynu roboczego w kolektorach osiągnie temperaturę wyższą niż woda w zbiorniku, sterownik włączy pompę obiegową. Pompa przetłoczy nagrzany płyn roboczy z kolektorów do wężownicy w zbiorniku, ogrzewając wodę użytkową. Następnie płyn roboczy jest tłoczony z powrotem do kolektorów słonecznych w celu ponownego nagrzania. Automatyczny regulator wyłączy pompę, gdy temperatura płynu roboczego w kolektorach zrówna się z temperaturą wody w zbiorniku.

Słoneczne systemy grzewcze - ogrzewanie basenów

Ogrzewanie wody basenowej przez kolektory słoneczne to jeden z najefektywniejszych sposobów ich wykorzystania. Proces ogrzewania odbywa się za pośrednictwem specjalnego wymiennika. Nadwyżka ciepła może być wykorzystana do ogrzewania c.w.u. W okresie zimowym, rezygnując z eksploatacji basenu, ciepło z kolektorów może wspomagać działający system c.o.

Słoneczny system grzewczy można dowolnie rozbudować, podłączając do niego dowolne urządzenie grzewcze i kierując odbiór ciepła w dowolną instalację.

Słoneczne systemy grzewcze - wspomaganie c.o.

Większe instalacje kolektorów słonecznych dają bardzo dobre rezultaty wspomagając c.o. W takim przypadku kolektory słoneczne podłączone są do dwóch zbiorników: jeden to zbiornik c.w.u. a drugi to buforowy zbiornik ciepła. Zbiorniki te można łączyć w jeden zbiornik w zbiorniku. C.w.u. jest ogrzewana w pierwszej kolejności; pozostałe ciepło jest gromadzone w buforze c.o., z którego można je kierować do domowej instalacji grzewczej. Ze względu na nadmiar ciepła kumulowany w okresie letnim, polecane jest np. połączenie systemu z instalacją ogrzewania

Słoneczne systemy grzewcze - ogrzewanie basenów

Ogrzewanie wody basenowej przez kolektory słoneczne to jeden z najefektywniejszych sposobów ich wykorzystania. Proces ogrzewania odbywa się za pośrednictwem specjalnego wymiennika. Nadwyżka ciepła może być wykorzystana do ogrzewania c.w.u. W okresie zimowym, rezygnując z eksploatacji basenu, ciepło z kolektorów może wspomagać działający system c.o. Słoneczny system grzewczy można dowolnie rozbudować, podłączając do niego dowolne urządzenie grzewcze i kierując odbiór ciepła w dowolną instalację.

Pompy ciepła

Podgrzewacz z pompą ciepła PCWU w wersji 300 litrowej jest następcą dobrze przyjętego przez rynek podgrzewacza PWPC. W nowej odsłonie zdecydowaliśmy się na ujednolicenie nazw wszystkich pomp ciepła do wody użytkowej chcąc podkreślić dodatkowo nowe standardy i atuty urządzenia oraz jej nowoczesny wygląd.

Zalety urządzenia:

- wykonany z wysokogatunkowej stali nierdzewnej o grubości ścianki 2mm.

- wersja 200 litrowa (PCWU 200K-2,3kW) posiada jedną wężownicę o powierzchni wymiany ciepła 1 m2

- wersja 300 litrowa (PCWU 300K-2,3 kW) posiada jedną wężownicę o powierzchni wymiany ciepła 1,5 m2

- wersja 300 litrowa (PCWU 300SK-2,3 kW) posiada dwie wężownice o powierzchni wymiany ciepła 1,0 m2 każda

Ochrona anodą tytanową

- w połączeniu z zasobnikiem ze stali nierdzewnej jest najlepszą ochronę przeciwkorozyjną dostępną na rynku.

- dodatkowo w zasobniku została zamontowana anoda magnezowa – w przypadku braku zasilania lub awarii klient cały czas ma chroniony antykorozyjnie zasobnik.

Automatyka

- kontroler sterujący całą kotłownią CWU

- wyznacza priorytety najtańszego źródła (m.in. od temperatury powietrza zasilającego pompę ciepła).

- możliwość podłączenia do modułu EKONTROL (mobilna zmiana nastaw sterownika i pełne statystyki oraz 24 godzinna obserwacja instalacji przez system i szybka informacja dotycząca alarmów w instalacji)

- 9 schematów do wyboru zawierających kombinację podgrzewacza jedno- lub dwu wężownicowego oraz m.in. pompy cyrkulacyjnej, kotła stałopalnego (np. kominka z płaszczem wodnym) i kotła automatycznego (np. gazowego czy olejowego).

Chłodzenie pomieszczeń z pompą ciepła PCWU do podgrzewania ciepłej wody użytkowej

Chłodzenie pomieszczeń z pompą ciepła PCWU do podgrzewania ciepłej wody użytkowej

Pompa ciepła przeznaczona do podgrzewania ciepłej wody użytkowej – zarówno w wersji z podgrzewaczem pojemnościowym (np. PCWU 200K-2.3kW), jak i wersji bez podgrzewacza (PCWU-3,8H-A3), może spełniać dodatkową funkcję – chłodzenia pomieszczeń. Co ważne – poza niewielkim dodatkowym kosztem inwestycji związanym z zakupem elementów wentylacyjnych, funkcja ta nie powoduje wzrostu bieżących kosztów eksploatacyjnych. Wykorzystuje się bowiem usuwane z pompy ciepła schłodzone „zużyte” powietrze. Nie należy traktować tego rodzaju chłodzenia, jako podstawowego w budynku. Stanowi ono jedynie funkcję dodatkową i aktywną wtedy, gdy pompa ciepła znajduje się w trybie podgrzewania wody użytkowej. Można przyjąć, że w ciągu doby w standardowych warunkach, pompa ciepła będzie pracowała nie więcej niż 5-6 godzin i w tym też czasie, pomieszczenia będą mogły być dodatkowo schładzane.

W jaki sposób schładzane jest pomieszczenie?

Podstawowym wariantem chłodzenia jest pobieranie i usuwane powietrza w tym samym pomieszczeniu. Stosując kompletny zestaw wentylacyjny z oferty firmy Hewalex, można rozszerzyć zakres funkcjonalności pompy ciepła, gdyż obejście z przepustnicą pozwala ręcznie zmieniać sposób dystrybucji usuwanego z pompy ciepła chłodnego powietrza. Może być ono nawiewane poprzez dyszę dalekiego zasięgu do pomieszczenia lub usuwane poza budynek, aby np. nie dopuszczać okresowo do nadmiernego wychłodzenia pomieszczenia.

Zastosowanie rozszerzonego zestawu wentylacyjnego, w skład którego wchodzą 2 obejścia z przepustnicą, pozwala decydować zarówno o rozdziale nawiewanego chłodnego powietrza, jak też o pobieraniu przez pompę powietrza. W ten sposób powietrze dla pompy ciepła może być pobierane z wewnątrz, jak i z zewnątrz pomieszczenia. Przy niskich ujemnych temperaturach zewnętrznych, możliwe jest na przykład wykorzystanie powietrza wewnętrznego, dla zapewnienia pracy pompy ciepła.

Inną możliwością funkcjonowania chłodzenia, przy zastosowaniu rozszerzającego zestawu wentylacyjnego, jest wybór nawiewu chłodnego powietrza do różnych pomieszczeń, w zależności od potrzeb mieszkańców.

Jakie wyposażenie jest niezbędne do zastosowania z pompą ciepła?

Aby w dogodny sposób wykorzystać możliwość chłodzenia pomieszczeń przez pracującą pompę ciepła typu PCWU, należy zastosować jeden z dwóch zestawów wentylacyjnych lub też oddzielnie zamówione elementy wentylacyjne. Zastosowanie regulowanej dyszy dalekiego zasięgu, pozwala w bardziej precyzyjny sposób kierować w pomieszczeniu nawiewane powietrze. Łączna długość przewodów elastycznych o średnicy DN160 nie powinna przekraczać 10 mb, ze względu na nadmierne zwiększenie oporów przepływu.


Zestaw wentylacyjny pompy ciepła: cena 235 zl netto


Zestaw wentylacyjny pompy ciepła rozszerzony: cena 285 zł netto

Jakie pomieszczenia można schładzać?

Ze względu na ograniczony i nieregularny czas pracy pompy ciepła w trybie podgrzewania ciepłej wody użytkowej, zalecane jest chłodzenie pomieszczeń pomocniczych w domu, jak przede wszystkim pralni, suszarni, spiżarni, pomieszczeń typu fitness room, itp.. Należy wziąć pod uwagę konieczność zapewnienia dopływu do pompy ciepła niezanieczyszczonego powietrza, stąd nie stosuje się bezpośredniego poboru powietrza z pomieszczeń takich jak kotłownia opalana paliwem stałym, skład opału, pralnia przemysłowa, itp..

Jakie są koszty chłodzenia?

Koszty inwestycji są zwiększone jedynie nieznacznie, poprzez zakup elementów wentylacyjnych, jak np. kompletnego zestawu wentylacyjnego wyposażonego w przepustnicę z obejściem, dyszę powietrzną dalekiego zasięgu i kanały wentylacyjne. Koszty eksploatacji nie są zwiększone, gdyż pompa ciepła pracuje w standardowym trybie podgrzewania ciepłej wody użytkowej

Partnerzy