Od pomysłu po realizację

tel. 507 040 271

Instalacje Centralnego Ogrzewania

INSTALACJE OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO

Ogrzewanie podłogowe to niskotemperaturowy, a zarazem efektywny system grzewczy, w którym źródłem emisji ciepła jest powierzchnia podłogi.

Instal Solar oferuje Państwu montaż instalacji ogrzewania podłogowego. Gwarantem wysokiej jakości naszych usług jest znajomość zasad działania takich systemów oraz umiejętność zastosowania ich w montażu instalacji. Instalacje c.o. Kielce i okolice to nasze częste zlecenia, montujemy także ogrzewania w każdej dowolnej lokalizacji naszego klienta.

Cechy i zalety ogrzewania podłogowego:

  • Elementem grzejnym w takim systemie jest cała podłoga, co ułatwia dowolne zagospodarowanie ścian i w przestrzeni mieszkalnej czy biurowej (zbędne są typowe elementy grzejne).
  • Niska temperatura wody grzewczej (oszczędności).
  • Zapewnia równomierne ogrzewanie pomieszczeń, co korzystnie wpływa na zdrowie ludzi (względy fizjologiczne).
  • Ułatwia utrzymanie czystości pomieszczeń dzięki wielokrotnie mniejszej ilość kurzu w powietrzu.
  • Duży udział przyjemnego dla człowieka promieniowania cieplnego w oddawaniu ciepła (50 do 70%) - a przez to wyższy komfort odczuwalnego ciepła w pomieszczeniach.
  • Oszczędność energii cieplnej w budownictwie mieszkaniowym nawet między 20-30%; w budownictwie specjalistycznym (wysokie pomieszczenia hal sportowych, wystawowych, kościołów, galerii handlowych itp.) nawet o 50% i więcej!
  • Powietrze jest znacznie mniej suche (ważne dla alergików).
  • W przeciwieństwie do gorących grzejników, ogrzewanie podłogowe nie wytwarza niekorzystnej dodatniej jonizacji powietrza.
  • W pomieszczeniach, gdzie ludzie przebywają stale, maksymalna temperatura powierzchni podłogi wynosi 29°C; natomiast średnia temperatura w sezonie grzewczym 23 do 24°C.

Dla kogo ogrzewanie podłogowe?

Zalety ogrzewania podłogowego najbardziej docenią zwolennicy coraz popularniejszych ceramicznych podłóg, łatwych do utrzymania w czystości oraz lekkich mebli w wystroju wnętrz.

Domownicy, dla których cenna jest możliwość zabawy z dzieckiem na ciepłej podłodze, którzy niekoniecznie lubią grube skarpety i ciepłe kapcie; dzieci, które uwielbiają biegać po domu na bosaka i nie nabawia się przy tym kataru.

Dla ludzi ceniących dobre samopoczucie, komfort przyjemnie odczuwalnego ciepła.

OGRZEWANIE GRZEJNIKOWE – KONWEKCYJNE jest najczęściej stosowanym sposobem ogrzewania budynków. Ważne jest, by maksymalne temperatury powierzchni grzejników w pomieszczeniu nie przekraczały 60°C . Wówczas grzejniki nie będą powodować nadmiernego natężenia promieniowania cieplnego na osoby przebywające w pobliży (istotne przy mniejszych pomieszczeniach).

W pomieszczeniach z grzejnikami lub konwektorami stały przepływ powietrza (cyrkulacja) decyduje o rozkładzie temperatury w pomieszczeniu. Prędkość ruchów konwekcyjnych jest praktycznie niewyczuwalna (w Ł 0,2 m/s). W pomieszczeniach ogrzewanych grzejnikami konwekcyjnymi ważnie jest miejsce umieszczenia grzejnika i wyposażenie go w ewentualne osłony. Rzutuje to w sposób zasadniczy na równomierne rozprzestrzenianie się ciepła emitowanego przez grzejnik, a tym samym na koszty eksploatacyjne ogrzewania.

Dobór grzejników do systemów grzewczych z pompą ciepła powinien uwzględniać maksymalną temperaturę na wyjściu z pomp +65°C. Dlatego też dobierając grzejniki należy korzystać ze współczynników przeliczeniowych z parametru 90/70 na maks 60/50 (zalecane 55/45), przy którym producenci grzejników podają moce grzewcze grzejników. Współczynniki przedstawione są w kartach katalogowych producentów grzejników.

Określając temperaturę maksymalną pracy systemu pamiętać należy, że im wyższa temperatura zasilania systemu, tym niższy współczynnik efektywności pracy pompy ciepła.

JASTRYCH

Rury grzewcze przykrywa się warstwą jastrychu. Jest to mieszanka piasku , żwiru, wody i spoiwa – np. cementu. Aby uelastycznić zaprawę jastrychową dodaje się do niej tzw. plastyfikatory. Dzięki nim jastrych lepiej przylega do rur ze wszystkich stron, również od spodu. Grubość podkładu powinna wynosić ok. 5-7 cm . Cieńszą warstwę uzyskuje się przy zastosowaniu jastrychu płynnego, tzw. Samopoziomującego, o większej wytrzymałości, a warstwa podkładu nad rurą grzejną może wynosić nawet ok. 2,5 cm. Całość warstwy podkładu będzie miała wówczas ok. 4,5 cm. To istotna cecha przy remontach w domach modernizowanych, gdzie bywają ograniczenia dopuszczalnych obciążeń stropów (cieńszy podkład to mniejsza masa całej podłogi). Po czasie wiązania, ale przed pracami wykończeniowymi, podkład podgrzewa się w celu zmniejszenia jego wilgotności.

DYLATACJE

Dylatacja to szczelina szeroka na co najmniej pół cm, jaką należy pozostawić między płytą podłogową a konstrukcją budynku. Dylatacje pozwalają na bezpieczne odkształcanie podłogi (np. przy wahaniach temperatury) i niwelowanie uszkodzeń jastrychu (pęknięcia, deformacje, zarysowania). Dylatacje należy pozostawić wzdłuż wszystkich ścian , filarów oraz w miejscach na otwory drzwiowe. Zaleca się także wykonanie dodatkowych dylatacji w pomieszczeniach większych niż 30 m², a także w takich o kształcie litery U lub L (podział dylatacją płyt podłogowych dłuższych niż 7-8 m), aby zapobiec naprężeniom na załamaniach podłogi).

Partnerzy