Od pomysłu po realizację

tel. 507 040 271

Centralne odkurzacze

Najczęstsze błędy podczas montażu centralnego odkurzacza

Aby odkurzacz centralny sprawnie działał, projekt i wykonanie takiej instalacji warto powierzyć doświadczonemu wykonawcy. Dobrze zaprojektowana instalacja zminimalizuje szereg prac, jakie musi wykonać ekipa montująca. Szczególnie uważać należy na prace remontowo-budowlane innych specjalistów w pomieszczeniach instalacji odkurzacza centralnego, by uniknąć np. uszkodzenia rur odkurzacza przy wykonywaniu innych prac budowlanych.

W naszej ofercie znajdą Państwo montaż instalacji takich jak odkurzacz centralny – Kielce i ich okolice to teren działalności naszej firmy, jednak lokalizacja nie ma znaczenia, montaż wykonujemy dla klientów z różnych lokalizacjach.

Poniżej przedstawiamy Państwu główne zasady projektowania instalacji centralnego odkurzacza i najpopularniejsze błędy, jakich należy unikać podczas montażu.

Zbyt późne podjęcie decyzji o montażu centralnego odkurzania

Warto rozważyć instalację odkurzacza centralnego na etapie budowy domu. Wprawdzie instalację taką można zamontować również w domu zamieszkanym (np. w kanałach wentylacyjnych), ale te muszą być wystarczająco szerokie, aby spełniały swoje podstawowe funkcje. Rury można również ukryć w przestrzeniach między ścianami i nad sufitami podwieszanymi, ale trzeba się liczyć z nieuniknionym rozkuwaniem ścian.

Zbyt wczesne zamontowanie jednostki centralnej

Montuje się ją dopiero po zakończeniu w domu prac wykończeniowych, przed wprowadzeniem się domowników. Częste zniszczenia odkurzacza centralnego odnotowuje się na etapie sprzątania pozostałości po pracach wykończeniowych w pomieszczeniach.

Za mało ssących gniazd

Należy tak zaplanować instalację gniazd ssących, aby z łatwością móc odkurzyć każdy zakątek budynku, przyjmując, że długość węża ssącego to najczęściej około 9 metrów. Zapomina się czasem o dostępie do pomieszczeń gospodarczych, łazienek czy tarasów.

Nieprawidłowy montaż trójników

Jednym z najczęściej spotykanych błędów jest montowanie trójników niezgodnie z kierunkiem przepływu powietrza.

Niewłaściwa instalacja płytki montażowej

Płytka montażowa pod gniazdko ssące powinna być tak wklejona, aby montowane na niej gniazdo nie odstawało od ściany. Zbyt płytkie lub głębokie zamontowanie tego elementu uniemożliwi prawidłowe przykręcenie gniazda ssącego.

Brak kolanka bezpieczeństwa

Za płytką montażową powinno się umieścić kolanko 90° (podejściowe), które zabezpieczy instalację przed wciągnięciem do rurociągu elementów większych niż pył czy kurz (np. długopisów, klocków).

Niesprawdzenie szczelności instalacji

Aby upewnić się, że instalacja centralnego odkurzacza jest zamontowana prawidłowo, wykonawca powinien sprawdzić jej szczelność. Wykonuje się to przed wylaniem podłóg lub otynkowaniem ścian. W przypadku wykazania nieszczelności na tym etapie można szybko wprowadzić poprawki, bez rozkuwania posadzek czy ścian.

Uszkodzenie lub brak przewodu elektrycznego

W sytuacji, kiedy uszkodzony zostanie przewód elektryczny (np. podczas wiercenia w ścianach przy montażu mebli) lub nie ma możliwości zlokalizowania miejsca awarii i wymiany przewodu, odkurzacz można obsługiwać sterowaniem radiowym poprzez pilota zdalnego sterowania. Wadą takiego rozwiązania są jego wysokie koszty oraz brak gwarancji pełnej funkcjonalności systemu. Polecane jest natomiast obfotografowanie przewodów elektrycznych jeszcze przed tynkowaniem ścian.

Niskie umieszczenie gniazda wylotowego

Wyrzutnia powietrza czyli gniazdo wylotowe z klapką nie powinno być umieszczone zbyt nisko przy gruncie. Padający śnieg, przywiane przez wiatr suche liście uniemożliwią otwarcie klapki pod wpływem naporu powietrza. Konsekwencją niemożności odprowadzenia powietrza z jednostki może być przegrzanie rury a nawet uszkodzenie silnika odkurzacza.

Odkurzacz centralny - zasada działania

Nie słyszysz silnika ani nie widzisz zbiornika na kurz. Są one schowane w pomieszczeniu gospodarczym, piwnicy lub garażu. Jedynymi widocznymi elementami systemu są gustownie dobrane do kolorystyki wnętrza gniazda ssawne – połączone z jednostka centralna niewidocznym systemem plastikowych rur oraz zestaw do sprzątania, który używasz podobnie do zestawu, który znasz z odkurzaczy przenośnych. Kiedy włożysz rurę giętką do najbliższego gniazda ssawnego, system zalacza sie automatycznie, a ty jesteś gotów do sprzątania ... dokładnie, cicho i efektywnie. Sprzątanie odkurzaczem centralnym jest zdecydowanie skuteczniejsze niż przy użyciu systemów przenośnych, gdyż urządzenie stacjonarne wytwarza dużo większe podciśnienie i przepływ powietrza, a wąż jest dużo lżejszy i łatwiejszy w użyciu niż przenośny odkurzacz podłączony do gniazdka elektrycznego, który trzeba za sobą przeciągać z pokoju do pokoju. Jeśli jesteś na etapie budowy domu, gorąco namawiamy na wykonanie instalacji centralnego odkurzania właśnie teraz. Koszty materiałów instalacyjnych nie są wysokie, a my zamontujemy je w ciągu jednego-dwóch dni.

Partnerzy